Utorok 10. Januára 2012
Autor: Miloš Ogurčák

0 komentárov

SkateolOGY: Kolieska a ložiská

Prvé skejtové kolieska, takzvané clay wheels, boli vypálené z hliny. Neskôr sa začalo jazdiť na kovových kolieskach a v minulých článkoch ste sa dočítali o Frankovi Nasworthym, ktorý priniesol polyuretán ako najvhodnejší a dodnes používaný materiál. V minulom tisícročí ešte pred nástupom street skateboardingu sa jazdili veľké a široké kolieska, často mäkšie než tie dnešné. Štandardná veľkosť v tých časoch bola 66mm – tieto kolieska sa v reedíciách vyrábajú dodnes. Väčšina z nich niesla inú než klasickú bielu farbu a často to boli fluorescentné farby ako zelená, žltá, oranžová a podobne.

Po nástupe street skateboardingu sa veľkosť koliesok radikálne zmenšila čo sa týka priemeru aj šírky. Po nástupe éry hip hopu začali všetci skejťáci nosiť široké nohavice a na dnes už klasických double kick tvaroch skejtov jazdili mikro kolieska o veľkosti niekedy len 38mm, ktoré boli oveľa pomalšie a tým umožňovali jazdiť technickejšie triky. Dnešné koliesko pre street skateboarding má veľkosť od 50 do 55mm a skladá sa z jadra a plášťa. Pre technický skateboarding sa používajú menšie kolieska, v rádiusoch sa dodnes jazdia väčšie a širšie kolieska do veľkosti 60mm a viac.

Štandardné skejtové koliesko dneška sa skladá z dvoch vrstiev – jadro je mäkšie o tvrdosti 99A a plášť je tvrdší - 101A. Väčšina z vás má práve takéto kolieska. Takáto tvrdosť umožňuje doťahovať triky – ak sa neotočíte o celých 180 stupňov, koliesko sa po povrchu šmykne o chýbajúci uhol a vy dokážete trik ustáť. Ak by ste mali koliesko mäkšie, zarylo by sa do povrchu a trik by ste nevrátili. Takto tvrdé kolieska sú pomerne hlučné. Mäkšie kolieska sú tichšie a používajú sa najmä na iný druh skateboardingu ako je longboarding a cruiser. Najlepšie kolieska na trhu nenesú pri označovaní tvrdosti stupnicu A, ale B. Pre klasický skejt sa neodporúča kupovať kolieska mäkšie ako 95A.

Najkvalitnejšie skateboardové kolieska sú od svojho vzniku Bones wheels z dielne Georgea Powella. Táto značka je jednotkou na trhu viac než dvadsať rokov, technológia výroby a použité materiály sa neustále zlepšujú. Už po prvých pár metroch na týchto kolieskach pocítite zmenu, jazda na nich je plynulejšia. Bones wheels dnes vyrábajú tri rady: rada STF – street tech formula – je určená pre technický street skateboarding, rada ATF – all terrain formula – je určená všestranným skaterom ktorí jazdia všetko bez rozdielu a nakoniec rada SPF – skatepark formula – je určená milovníkom rádiusov a skateparkov. Kto raz vyskúša Bones, už nechce iné.

Ložiská prešli svojim postupným vývojom a hlavným míľnikom boli ložiská v kolieskach Road Rider Wheels II. čo je najbližší predchodca toho čo sa používa dnes. Ložisko sa skladá s vnútorného a vonkajšieho kovového púzdra v ktorom sú guličky a tie sú zase uložené v ďalšom puzdre, ktoré sa nachádza medzi nimi. Kvôli dlhšej životnosti sú ložiská zabalené v krytoch, ktoré sú buď plastové alebo kovové. Kvalitnejšie ložiská majú tieto kryty jednoducho odnímateľné – stačí ak povolíte jemnú kovovú sponu a kryt sa dá jednoducho vybrať aj vložiť naspäť. Kvalita ložísk sa meria stupnicou ABEC – čím vyšší ABEC, tým kvalitnejšie ložisko danej firmy. Hodnota ABEC je vždy nepárna, najvyššie hodnotenie je deviatka. Životnosť takýchto ložísk je spravidla do jedného roka, niekedy viac – záleží najmä na tom ako sa o nich staráte. 

Ako pri kolieskach, tak aj pri ložiskách udáva tempo na trhu legendárna značka Bones. Najlepšie ložiská na trhu nepatria do hodnotenia ABEC. Jedná sa o iný druh ložísk, pri výrobe ktorých sú použité najlepšie materiály. Ich cena je podstatne vyššia, no v tomto prípade odporúčame investovať do kvalitných ložísk. Jazda na nich je podstatne plynulejšia a ich životnosť je pri správnej starostlivosti niekoľko rokov vyššia. Časom začali aj ostatné spoločnosti vyrábať podobné keramické ložiská.

Starostlivosť o ložiská je pomerne zložitá vec. V prípade, že sa o svoje ložiská náležite postaráte, oplatia sa vám plynulou a rýchlou jazdou po dlhý dlhý čas. Z osobnej skúsenosti som dva roky používal najnižšiu radu Bones Reds v normálnom skejte aby som si ich potom dal do cruisru, na ktorom som jazdil celoročne – aj po daždi a snehu. Ložiská vydávali najhorší zvuk, no vždy išli vynikajúco a keď som si ich po zime vyčistil, boli ako nové – po troch rokoch užívania. Potom mi cruiser ukradli.

Ak sa rozhodnete ošetriť si svoje ložiská, potrebujete na to hlavne čistič a olej. V prípade, že máte kvalitné ložiská, najprv si z ložísk dáte dole kryty. Ak sa to nedá, necháte ich tam. Následne ponoríte ložiská do technického benzínu, kde sa vyčistia od nečistôt. Viackrát vyskúšate plynulosť ložísk. Ak sa ložiská netočia plynulo, čistíte ich až dovtedy, pokiaľ nejdú ako nové. V prípade, že by ste si takto vyčistené kolieska dali do skateboardu, jazdenie na nich by bolo príjemné len veľmi krátko. Čoskoro by sa vám do ložísk dostala špina a išli by ako predtým a to preto, že ste zabudli ložiská namazať. Neodporúča sa používať klasické čistiace prostriedky ako WD-40 z toho dôvodu, že takéto oleje okrem namazania uvoľnia jednotlivé spoje v ložisku a ložisko sa čoskoro rozpadne. Najlepším prípravkom je Bones Speed Cream vyvinutý pre skateboardové ložiská. Ak Speed Cream nemáte, radšej ako WD-40 použite olej na bicykle, ktorý vám ochotne predajú v každom cyklistickom obchode. Mierne nakvapkajte zopár kvapiek do ložiska. Do každého ložiska idú dve kvapky takže neplatí tu, že čím viac tým lepšie. Ak dáte oleja do ložiska veľa, vytečie vám z ložiska von, na vytečený olej sa zachytia nečistoty a ložisko bude za chvíľu v takom stave ako pred čistením. Okrem ložiska sa vám zašpiní aj koliesko. Takže zopár kvapiek oleja, vyskúšate plynulosť ložísk a ak ide všetko ako má, čistou handrou očistite ložiská od zbytkového oleja, nasadíte kryty, vložíte ich do kolieska a ložiská idú ako nové!

Rubrika skateolOGY je pripravovaná v spolupráci s KZNshop.sk a KZNparks.sk

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!