Pilotné skúšky, niekoľko povolení, licencie a podobné veci na natáčanie s dronom?
Streda 26. Augusta 2015
Autor: Boardlife

0 komentárov

Pilotné skúšky, niekoľko povolení, licencie a podobné veci na natáčanie s dronom?

Včera (25.8.2015) bola medializovaná správa, že kto che používať drony (tie lietajúce malé veci, ktorými sa často točia videá extrémnych športov) musí mať kopec povolení. Keďže medzi našimi čitateľmi je dosť takých, ktorí využívajú drony na natáčanie, skate, wake, snow videí, pozrime sa na takéto využívanie bližšie.

„Ak chce obyvateľ Slovenska používať bezpilotné lietadlo (tzv. drón), ktoré váži viac ako 20 kg alebo má kameru či fotoaparát, potrebuje na to povolenie Dopravného úradu. Ak chce niekto používať dróny na fotografovanie či filmovanie, musí mu to schváliť aj ministerstvo obrany.“ (pravda.sk)

Ďalej vyberáme z pravda.sk – „Na tlačovej besede to uviedol predseda Dopravného úradu Ján Breja a riaditeľ divízie civilného letectva Martin Němeček. Dodali, že ak je bezpilotné lietadlo ľahšie ako 20 kg a nemá kameru, netreba toto zariadenie evidovať na Dopravnom úrade.“ Väčšina však využíva drona na natáčanie, takže sa ho týkajú nasledujúce informácie.

„Ako uviedol Breja, samotná evidencia je bezplatná, vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác stojí 600 eur. To Dopravný úrad vydáva na 12 mesiacov. Ak majiteľ svoj drón nezaregistruje a napriek tomu ho používa, môže dostať pokutu až 330 eur. Podľa predstaviteľov Dopravného úradu momentálne majú zaevidovaných šesť bezpilotných lietadiel.“

„Ďalšou podmienkou je, že ak chce operátor drónom fotografovať alebo filmovať, môže tak robiť len cez deň a celý čas musí na bezpilotné lietadlo dovidieť. Prevádzkovateľ musí mať zároveň uzavretú poistku v prípade škody. Dopravný úrad zároveň vydal rozhodnutie, ktoré špecifikuje ďalšie podmienky používania drónov, napríklad to, že bezpilotné lietadlá sa nesmú používať v obciach či v blízkosti voľného zhromaždenia ľudí. Aby na to používateľ dostal povolenie, musí zvládnuť teoretickú aj praktickú skúšku.“

„Breja s Němečkom pripomenuli, že napriek tomu, že je rozhodnutie nové, používatelia drónov museli aj doteraz dodržiavať letecký zákon a zákon o utajovaných skutočnostiach.“ (TASR)

Takže si to zhrňme:

Máš dron do 20kg bez kamery/foťáka – nič nemusíš a na čo ti vlastne je?

Máš dron nad 20kg – evidencia na Dopravnom úrade, absolvovanie skúšok (tieto dve podmienky sú bez poplatku).

Máš dron a má kameru/foťák – evidencia na Dopravnom úrade, absolvovanie skúšok (tieto dve podmienky sú bez poplatku), zaplatenie poplatku za „letecké práce“ vo výške 600€. Povolenie je na 12 mesiacov, potom sa dá predĺžiť 1x za 360€.

Taktiež sme postrehli, že ak vytvoríte videozáznam/fotky z dronu, musíte ich ukázať Ministerstvu obrany, ktoré si ich pozrie a dá povolenie, či sú ok, alebo nie.

Zaujímavé čítanie, alebo Rozhodnutie č.1/2015 z 19.08.2015, ktorým sa určujú podmienky vykonania letu lietadlom spôsobilým lietať bez pilota vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky.

Či je toto rozhodnutie správne, alebo nesprávne nechávame na vás. Každopádne je to ďalšie zaťaženie filmárov/fotografov, ktorý využívajú pri svojej práci drony.

Zdroj: pravda.sk, TASR

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: dron

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!